FB

Film Krtkův svět vstupuje do kin

Premiéra filmu Krtkův svět: boj jednotlivce proti byrokratické zdi vstupuje do kin!
Příběh pražského zábavního parku Krtkův svět a jeho zakladatele Josefa Roušala se stal inspirací pro nový český film režisérky Evy Toulové. Snímek Krtkův svět, který má dnes – 5. června 2025 – premiéru v kinech po celé České republice, přináší dramatické zpracování skutečného příběhu, který poukazuje na sílu jednotlivce i absurditu českého byrokratického systému.

Film nese výmluvný podtitul:
„Nejde o to, co je logické, ale na co máte povolení.“

Známá režisérka Eva Toulová, která loni uvedla hned dvě komedie a letos připravuje další film, se s Josefem Roušalem osobně setkala. Jeho příběh ji natolik zaujal, že se ho rozhodla přenést na filmová plátna.

„Zdlouhavá a ubíjející česká byrokracie je velké téma, které se dotýká nás všech. Díky kauze Krtkova světa jsem narazila na reálnou postavu Josefa Roušala, který se rozhodl postavit úřadům způsobem, který mě inspiroval,“ uvedla Toulová.

Hlavní roli Josefa Roušala ztvárnil David Novotný, jehož výkon režisérka označila za „k nerozeznání od originálu“. V dalších rolích diváci uvidí Barboru Seidlovou, Bolka Polívku, Oldřicha Navrátila, Igora Bareše, Jaroslava Satoranského, Ladislava Freje, Valérii Zawadskou, Zuzanu Bubílkovou a Evu Hruškovou. Malou roli si zahrála i sama režisérka.

„Vždy jsem si myslel, že žijeme v demokratickém světě, kde úředník je tu od toho, aby pomáhal. V mém případě ale zažívám roky šikany kvůli parku, který má sloužit dětem a veřejnosti. To, co se děje, je až neuvěřitelné,“ říká Josef Roušal, zakladatel parku Krtkův svět.

„Společensky nebezpečné je, jak snadno lze manipulovat veřejným míněním, jak zákony umožňují dvojí výklad a člověk se stává obětí právních her a rozdílných úředních postupů,“ dodává Roušal.

Film Krtkův svět není jen osobní výpovědí jednoho muže, ale i kritikou současného systému, který může jednotlivce srazit na kolena. Režisérka ve filmu upozorňuje na tenkou hranici mezi spravedlivým odporem a vlastním selháním pravidel.

„Jde o můj první celovečerní film podle skutečné události. Navíc je výjimečný tím, že se jedná o stále aktuální, neuzavřený spor. Věřím, že film poslouží i jako osvěta – ať už pro diváky, nebo pro samotné úředníky,“ uzavírá Eva Toulová.

Film od začátku května poutá pozornost prostřednictvím traileru a vyvolává diskuze na sociálních sítích. Dnes startuje svou pouť kiny po celé republice a slibuje silný zážitek – nejen díky hereckým výkonům a autentickému prostředí, ale především tématem, které může zasáhnout každého.

Film Krtkův svět vstupuje do kin 5. června 2025.

Trailer filmu